Na czym polega hydrofobizacja?

Na czym polega hydrofobizacja?

W odniesieniu do wielu różnych powierzchni nie jest korzystne, by mogła w nie wsiąkać woda. Jeżeli same z siebie są nasiąkliwe, to konieczne jest zabezpieczenie ich jakimś preparatem, jaki zabezpieczy je przed wnikaniem wody i szkodami, które wywołuje wilgoć. Nadawanie jakiejś powierzchni właściwości hydrofobowych określane jest jako hydrofobizacja danej rzeczy np. betonu. Dzięki temu, iż jest powłoka ochronna, pokryte nią materiały zabezpieczone są przed zawilgoceniem i wszystkim, co się z tym wiąże, a również przed uszkodzeniem. W przypadku metali będzie to równoznaczne z ochroną przed rdzą. Przekłada się to na ich trwałość.

Z tworzeniem takiej powłoki zabezpieczającej mamy też do czynienia w przypadku obuwia. W tym przypadku największą korzyścią będzie ochrona stóp przed przemoczeniem. Powłokę hydrofobową nadaje się również powierzchnią szklanym. W tym przypadku nie ma mowy o jakimś uszkodzeniu w wyniku działania wilgoci, ale przydaje się ona z innych powodów. Stosowana np. na szybie samochodu będzie odpychać cząsteczki wody, poprawiając tym samym widoczność w deszczu. Zdobywają one bardziej kulisty kształt i szybko spływają. Do wykonywania takiej powłoki służą różnego rodzaju preparaty hydrofobowe.

Wybiera się je w zależności od tego, co ma zostać takim środkiem pokryte. Wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest nasiąkliwa i mogą wynikać z tego jakieś szkody, poleca się nałożenie warstwy ochronnej. Chroni ona samą tę rzecz a także to, co jest w środku, a nie powinno być narażone na zawilgocenie. Hydrofobizację można wykonywać na wiele sposobów np. malowanie specjalną farbą lub naklejanie ochronnych powłok. Nakładanie na powierzchnię preparatu ochronnego to impregnacja. W tym przypadku impregnuje się jakiś materiał preparatami dającymi odporność na wodę.

Podobne artykuły

Jak wyposażyć łazienkę?

Oświetlenie wnętrza to dość delikatna sprawa. Wszystko zależy od ...

Jazz taniec współczesny

Jazz - korzenie tańca jazzowego sięgają końca XIX wieku, jednak jak ...

Sklepy internetowe

Wszelki postęp techniczny powoduje wielkie zmiany we wszystkich ...

Nauka jazdy - zaliczaj egzaminy na prawo i... lewo

Nauka jazdy na polu manewrowym oraz w ruchu samochodowym Egzamin ...