Na czym polega hydrofobizacja?

Na czym polega hydrofobizacja?

W odniesieniu do wielu różnych powierzchni nie jest korzystne, by mogła w nie wsiąkać woda. Jeżeli same z siebie są nasiąkliwe, to konieczne jest zabezpieczenie ich jakimś preparatem, jaki zabezpieczy je przed wnikaniem wody i szkodami, które wywołuje wilgoć. Nadawanie jakiejś powierzchni właściwości hydrofobowych określane jest jako hydrofobizacja danej rzeczy np. betonu. Dzięki temu, iż jest powłoka ochronna, pokryte nią materiały zabezpieczone są przed zawilgoceniem i wszystkim, co się z tym wiąże, a również przed uszkodzeniem. W przypadku metali będzie to równoznaczne z ochroną przed rdzą. Przekłada się to na ich trwałość.

Z tworzeniem takiej powłoki zabezpieczającej mamy też do czynienia w przypadku obuwia. W tym przypadku największą korzyścią będzie ochrona stóp przed przemoczeniem. Powłokę hydrofobową nadaje się również powierzchnią szklanym. W tym przypadku nie ma mowy o jakimś uszkodzeniu w wyniku działania wilgoci, ale przydaje się ona z innych powodów. Stosowana np. na szybie samochodu będzie odpychać cząsteczki wody, poprawiając tym samym widoczność w deszczu. Zdobywają one bardziej kulisty kształt i szybko spływają. Do wykonywania takiej powłoki służą różnego rodzaju preparaty hydrofobowe.

Wybiera się je w zależności od tego, co ma zostać takim środkiem pokryte. Wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest nasiąkliwa i mogą wynikać z tego jakieś szkody, poleca się nałożenie warstwy ochronnej. Chroni ona samą tę rzecz a także to, co jest w środku, a nie powinno być narażone na zawilgocenie. Hydrofobizację można wykonywać na wiele sposobów np. malowanie specjalną farbą lub naklejanie ochronnych powłok. Nakładanie na powierzchnię preparatu ochronnego to impregnacja. W tym przypadku impregnuje się jakiś materiał preparatami dającymi odporność na wodę.

Podobne artykuły

Nauka jazdy - zaliczaj egzaminy na prawo i... lewo

Nauka jazdy na polu manewrowym oraz w ruchu samochodowym Egzamin ...

Nauczyciele

Nauczyciele są wiadomo, lepsi lub gorsi. Czasami jednak pod hasłem ci ...

Sklepy internetowe

Wszelki postęp techniczny powoduje wielkie zmiany we wszystkich ...

Masaż klasyczny na piękność

Masaż klasyczny jest najpopularniejszym masażem, który w może ...