Jazz taniec współczesny

Jazz taniec współczesny

Jazz - korzenie tańca jazzowego sięgają końca XIX wieku, jednak jak można się było spodziewać, taniec ten nie spotkał się z potężną aprobatą. Na deskach teatru ciągle panował balet, nie pozostawiając pionierskim gatunkom tańca szans na rozwijanie się. Prawdziwy przełom nastąpił dopiero pod koniec pierwszej połowy XX wieku, kiedy to świat rozpoczęła zdobywać muzyka jazzowa, dając okazję przebicia się również nowej technice tanecznej. Okazało się, że ludzie z dużym zachwytem zaakceptowali nowy gatunek tańca, pozwalający na większą swobodę ruchu i ekspresji, a także improwizacji. Wraz z upływem czasu taniec jazzowy rozszerzał swoją uznanie i rozwijał się, tworząc nowe rozgałęzienia. Nieodłączne dla tego tańca jest izolowanie ruchów (niezależne poruszanie odmiennymi częściami ciała), pulsacja ruchu, praca biodrami i ramionami w połączeniu z różnymi trudnymi krokami, „ślizgami” (slide), falami korpusu, obrotami, wymachami nóg, skokami i elementami akrobatycznymi. Taniec jazzowy cudownie rozwija wszystkie grupy mięśniowe, rozwija motorykę ciała, rozciąga ścięgna i podwyższa krążenie krwi. Uczy ekspresji, wyrażania emocji i uczuć.

Jazz technika - taniec jazzowy bazujący jest na idei baletu, aczkolwiek tak jak taniec współczesny, pozbawiony jest pewnych ograniczeń. Cechami swoistymi tańca są tak zwane izolacje, inaczej ruchy partiami ciała niezależnie od innych (np. sama głowa, klatka piersiowa czy sam tułów) i kontrakcje, spotykane równie nierzadko w hip-hopie, ale realizowane na innej zasadzie. Taniec jazzowy sprawia ogólne wrażenie tańca „lekkiego i niezależnego” tak jak taniec współczesny czy modern dance, lecz zaraz po balecie jazz jest jedną z najtrudniejszych technik tanecznych i potrzebuje wielkiej pracy tancerza. Taniec jazzowy można zobaczyć na deskach teatru, gdzie spotykane są spektakle typowo jazzowe. Tancerze występują z reguły w tunikach i boso lub w tzw. jazzówkach, czyli butach nieograniczających ruchu stóp i pozwalających na wolne point.

Modern Jazz -  technika łącząca podstawowe zasady modern (contraction i release) z charakterystyczną dla tańca jazzowego izolacją. Rozwija umiejętność koordynacji, bazuje na wewnętrznym takcie, dynamice i dokładności ruchu. Zajęcia składają się z dobrej rozgrzewki, regularnej nauki techniki oraz tworzenia choreografii krok po kroku przy akompaniamencie inspirującej i różnej muzyki.

Podobne artykuły

Po co się uczyć angielskiego?

Język angielski stał się ostatnio coraz bardziej popularny. Obecnie ...

Dbamy o kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe to dekoracja niezbędna w każdym domu. Zależnie od ...

Urlop w Portugalii

Marzy ci się wyjazd w ciepłe miejsce, chcesz jednak nie opuszczać ...

Kupno samochodu używanego

Kiedy pragniemy nabyć auto używane, właściwym rozwiązaniem jest ...